Dřevostavby Bidlo Praha  

Nízkoenergetické
rodinné domy a pasivní domy

 
Info +420 777 658 361       Prospekty ke stažení           Katalog domů
  Úvod         O nás         Nabídka domů         Proč s námi         Technické informace         Reference         Architekti         Kontakty  
   

Pasivní domy

Dřevostavby Bidlo / Nabídka domů

Všechny projekty »

Tepelná izolace domu je, spolu s druhem stavebního materiálu, alfou a omegou toho, čemu říkáme energeticky efektivní dům. Oproti nízkoenergetickému domu, jsou stavební konstrukce pasivního domu charakterizovány silnější vrstvou tepelně izolační vrstvy, i přes 30 cm, a jsou zde použité jiné otvorové výplně než u nízkoenergetických domů. Jako izolace se často vybírá materiál na bázi ovčí vlny, slámy nebo jílové omítky.

Používané stavební materiály jsou téměř shodné pro oba typy domů a patří sem tvárnice z nepálené hlíny, plná či děrovaná cihla, bloky z cihlových kuliček, vápencopískové bloky, a v neposlední řadě také dřevo.

Aby dům splnil přísné energetické kritérium pasivního domu, musí být k výše zmíněné kvalitní tepelné izolaci a vhodně zvolenému stavebnímu materiálu přidáno ještě vzduchotěsné provedení obvodového pláště, řízené větrání se zpětným získáním (rekuperací) tepla, kompaktní tvar objektu, jižní orientace té strany budovy, kde je nejvíce oken a samotná okna musí zajistit vynikající izolační vlastnosti. Využití obnovitelných zdrojů energie je pak u pasivních domů samozřejmostí.

Rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem se odráží i ve způsobu vytápění. V pasivním domě vůbec nenajdete klasickou otopnou soustavu s radiátory. I v mrazivých dnech s inverzí postačí pasivnímu domu s rekuperačním větráním dopravit malé množství teplého vzduchu drobnými tryskami pod stropem v obytných místnostech. Menší místnosti včetně toalet mají zpravidla tak malé tepelné ztráty, že instalace vytápění v nich postrádá smysl. Na druhou stranu v nízkoenergetickém domě nemusí být teplovzdušné rekuperační vytápění už výhodné. Vzhledem ke své energetické povaze zde musí být dopravované množství vzduchu daleko vyšší než v pasivním domě, což může způsobovat hluk.

 

 
 
GS PASIV 12
Dispozice 3+1
97,52/72,50 m2
Cena od 2 597 920 Kč
GS PASIV 14
Dispozice 5+1
82,20/113,50 m2
Cena od 2 276 200 Kč
GS PASIV 3
Dispozice 4+1
86,70/125,10 m2
Cena od 2 370 700 Kč
 
 
   

Návrh pasivního domu

Kvalitní návrh pasivního domu pomocí software určeného pro navrhování a optimalizaci pasivních domů musí ruku v ruce probíhat se zhodnocením místních klimatických podmínek. Nesprávnou pozicí navrženého pasivního domu může vzrůst spotřeba tepla na vytápění až na dvojnásobek, tedy na téměř na 30 kWh/m2 za rok, čímž se z návrhu pasivního domu stane dům nízkoenergetický. Navrhnout kvalitní pasivní dům není jednoduchá záležitost, oproti tomu nízkoenergetický dům může být bez problémů typový dům na klíč a dosáhnout nízkoenergetického standardu ale lze i rekonstrukcí staršího domu, což u pasivního domu lze jen výjimečně a pouze při mimořádně příznivých podmínkách.

 

 
 

Kontaktní informace

Dřevostavbybidlo s.r.o.
Stankovského 377/38
250 88 Čelákovice

Tel.: +420 777 658 361
Email: info@drevostavbybidlo.cz

IČ: 24681784
DIČ: CZ24681784

 

Jak jste nás našli

Nejnovější články

Archiv článků »
Filozofie rostoucích domů
  Filozofie rostoucích domů
Na počátku myšlenky rostoucího domu stojí důkladně propracovaný projekt, který už je

Energeticky efektivní dům
  Energeticky efektivní dům
Nízkoenergetický a pasivní dům – souhrně energeticky efektivní dům - lze obecně popsa